Muayene: Sizden istenen bu muayene ve raporun amacı, sporcunun sağlığının spor nedeni ile tehlikeye düşmesini önlemek içindir.

Bu asla sadece bir imza atmak ya da formalite değildir, hayati derecede önem taşıyan bir muayene ve rapor düzenleme işlemidir.

Bu muayene bir tarama niteliğindedir. Çocuğun sağlığı tehlikeye girmeden spor yapabileceğine kesin güvence vermez, ancak riski çok azaltır.

Sporcunun sağlığını tehlikeye düşüren hastalıklar, kendini gizleyen özelliktedir. Bu özellikten dolayı, her yıl titiz muayenelerden geçen ünlü profesyoneller bile, sahada tehlikeli durumlara düşüyorlar. Bu nedenle:

Bu muayene her yıl yinelenmelidir, muayenesiz imza asla istenmemelidir. Hastalıklar bu muayenelerde yakalanabiliyor.

Çocuğunuzun sağlığı için, gerek bu muayeneyi, gerekse gelecek yıllarda yapılacak muayeneleri çok ciddiye alınız ve eksiksiz olması için gayret gösteriniz. Her muayenede yanında bulununuz, ya da doktora, sporcunun muayene olduğundan emin olmanızı sağlayacak bir büyüğü ile gönderiniz

Sorgulama: Sporcu muayenesinde sorgulama çok önemlidir.

Hekimin soracağı sorulara doğru cevap vermek ya da vermeye çalışmak gerekir.

Lütfen dikkatle dinleyiniz, iyi hatırlamaya ve en doğru cevabı vermeye çalışınız.

Veli ve sporcu birbirlerinin cevaplarını dinlemeli, yanlış hatırladığı şeyleri düzeltmeye çalışmalıdır.

1. Sporcuda ve Ailede baş dönmesi, başta hafifleme, çarpıntı, bayılma, fenalaşma, göğüs ağrısı, göğüste tıkanma, nefes darlığı gibi bir şikâyet olması, ya da genç yaşta kalpten ölen bulunması önemlidir, doktora bildirilmelidir. Daha önemlisi:

2. Sporcunun, efor esnasında veya normal zamanda, birkaç saniye için dahi olsa, baş dönmesi, başta hafifleme, çarpıntı, bayılma, fenalaşma, göğüs ağrısı, göğüste tıkanma, nefes darlığı gibi bir şikayeti olması, derhal her türlü fizik aktiviteye son verilmesini ve en kısa zamanda yeniden muayene gerektirir.

Bu muayene asgari bir tarama muayenesidir. Sporcunun sağlık tehklikesine girmeden spor yapabileceğine sağlam güvence veremez. Güvence için daha ileri tetkikler yapılmalıdır.


İSTANBUL NÖBETÇİ ECZANELERİ


Nöbetçi Eczaneler, İstanbul Sağlık Müdürlüğü internet sitesinden gösterilmektedir.